Οι Ολυμπιονίκες Μίλτος Τεντόγλου, Λευτέρης Πετρούνιας, Στέφανος Ντούσκος, Παύλος Καγιαλής, αλλά και πολίστες της Εθνικής ανδρών ορκίστηκαν έφεδροι αξιωματικοί του στρατού στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας, υπό το βλέμμα του Νίκου Δένδια.
Ο χρυσός Ολυμπιονικής του μήκους, Μίλτος Τεντόγλου και ο πολίστας Γιάννης Φουντούλης επέλεξαν την αεροπορία, ενώ ο Λευτέρης Πετρούνας και ο Στέφανος Ντούσκος τον στρατό ξηράς, το ναυτικό επέλεξε ο Μάριος Καπότσης.
Στην τελετή η οποία έγινε στη Λέσχη Αξιωματικών Ενόπλων Δυνάμεων (ΛΑΕΔ) βρέθηκε ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Δένδιας, ο υφυπουργός Εθνικής Άμυνας Γιάννης Κεφαλογιάννης και ο αναπληρωτής υπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης.
Ανάμεσα στους Ολυμπιονίκες που ορκίστηκαν έφεδροι αξιωματικοί ήταν και η Σοφία Παπαδοπούλου η οποία είναι ολυμπιονίκης στην ιστιοπλοΐα.
Δείτε εικόνες
![orkomosia4_38f37.jpg](https://www.ieidiseis.gr/images/uploads/2024/02/20/orkomosia4_38f37.jpg)
![orkomosia6_2669b.jpg](https://www.ieidiseis.gr/images/uploads/2024/02/20/orkomosia6_2669b.jpg)
Φωτογραφίες: Eurokinissi/Στέλιος Στεφάνου)