Σε εξέλιξη βρίσκονται οι έρευνες του λιμενικού σώματος στη θαλάσσια περιοχή της χώρας Σφακίων για τον εντοπισμό δύο χειριστών κανό.
Σύμφωνα με πληροφορίες της ΕΡΤ Χανίων οι δύο άντρες -ηλικίας 50 και 44 ετών αντίστοιχα- που είναι από το Ρέθυμνο είχαν πάει για ερασιτεχνικό ψάρεμα, αλλά μια ώρα μετά, που οι καιρικές συνθήκες άλλαξαν και ο καιρός γύρισε σε βοριά, χάθηκε η επικοινωνία μαζί τους.
Στις έρευνες που γίνονται υπό το συντονισμό του ενιαίου κέντρου συντονισμού έρευνας και διάσωσης του λιμενικού σώματος συμμετέχουν 1 περιπολικό σκάφος ΛΣ, 3 ιδιωτικά σκάφη, ένα όχημα Λ.Σ.-EΛ.AKT. από τη στεριά και από αέρος συνδράμει ένα ελικόπτερο.