Κατά τις ημέρες της επιθεώρησης η Διοικητής της 4ης ΠΕΔΙΛΣ συνοδευόμενη από τον Λιμενάρχη Στυλίδας Πλοίαρχο ΛΣ Βέτσικα Ευθύμιο πραγματοποίησε εθιμοτυπικές επισκέψεις με Φορείς Τοπικής Αυτοδιοίκησης και διοικητές Σωμάτων Ασφαλείας και Ενόπλων Δυνάμεων όπου συζήτησαν θέματα συνεργασίας και ζητήματα που αφορούν από κοινού τους φορείς με το Λιμεναρχείο Στυλίδας.
Συγκεκριμένα επισκέφτηκε τον Αντιπεριφερειάρχη Φθιώτιδας Ηλία Σανίδα , την Δήμαρχο Στυλίδας Στεργίου Βιργινία και τους Διοικητές Στρατού ΚΕΥΠ Ταξίαρχο Κατσάρα Ευάγγελο , τον Γενικό Περιφερειακό Αστυνομικό Διευθυντή Στερεάς Ελλάδας Ταξίαρχο Καραχάλιο Γεώργιο , τον Περιφερειακό Διοικητή των Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Στερεάς Ελλάδας Αρχιπύραρχο Αποστόλου Σίμο και τέλος τον Διοικητή 695 ΑΒΠ Συνταγματάρχη Παπαδόπουλο Σπυρίδων ενώ δεν κατέστη δυνατή η συνάντησή λόγω των συνοδικών του καθηκόντων του Σεβασμιότατους Μητροπολίτου Φθιώτιδας κ Συμέων.