Από την Τετάρτη 29 Μαΐου έως το Σάββατο 01 Ιουνίου 2024, ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ Στρατηγός Δημήτριος Χούπης πραγματοποιεί επίσημη επίσκεψη στην Κυπριακή Δημοκρατία, κατόπιν πρόσκλησης του ομολόγου του Αρχηγού ΓΕΕΦ Αντιστράτηγου Γεώργιου Τσιτσικώστα.Την Πέμπτη 30 Μαΐου 2024, ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ αρχικά παρέστη στην τελετή επαναπατρισμού λειψάνων Ελλήνων πεσόντων της τουρκικής εισβολής το 1974, καθώς και ενταφιασμού ανευρεθέντων οστών Ελλήνων στρατιωτικών της περιόδου 1963 – 1964.
Στη συνέχεια είχε κατ’ ιδίαν συνάντηση με τον Πρέσβη της Ελλάδας στη Λευκωσία κ. Ιωάννη Παπαμελετίου, με τον οποίο μεταξύ άλλων συζήτησαν τη διαμορφωθείσα γεωπολιτική κατάσταση στην ευρύτερη περιοχή.
Στη συνέχεια είχε κατ’ ιδίαν συνάντηση με τον Πρέσβη της Ελλάδας στη Λευκωσία κ. Ιωάννη Παπαμελετίου, με τον οποίο μεταξύ άλλων συζήτησαν τη διαμορφωθείσα γεωπολιτική κατάσταση στην ευρύτερη περιοχή.